Taśmy montażowe są bardzo praktyczne, ale ich usuwanie może rodzić trudności. Jak usunąć taśmę montażową ze ściany, tak by nie odeszła z tynkiem i czym zmyć ewentualne ślady, jeśli zostaną na ścianie, podpowiadamy poniżej.
Usuwanie taśmy dwustronnej
Taśma dwustronna wykonana jest zwykle z pianki pokrytej po obu stronach warstwą kleju. Pozwala szybko i bez wiercenia dziur czy wbijania gwoździ przymocować do ściany dekoracje, zdjęcia i inne elementy. Niektóre taśmy samoprzylepne do ścian posiadają specjalne wypustki, za które można pociągnąć i usunąć je jednym ruchem, bez śladów. Inne są jednak na tyle trwałe, że próba odklejenia ich zbyt szybko może skończyć się odejściem kleju wraz z tynkiem albo pozostawieniem resztek kleju na ścianie.
Jak odkleić taśmę dwustronną ze ściany bez zostawiania śladów? Metod jest kilka, a ich wybór powinien być podyktowany rodzajem powierzchni, do które przyklejono taśmę. Ściana pomalowana farbą lateksową nie powinna sprawiać większych problemów, ponieważ idealnie nadaje się do zmywania zabrudzeń i plam. Trudniej może być w przypadku farb winylowych, których nie powinno się szorować i nieregularnych faktur, ponieważ można je uszkodzić.
Jeśli ściany w Twoim domu pokryte są jedną z farb, która nie współpracuje najlepiej ze środkami do czyszczenia i szorowaniem, możesz zacząć od podgrzania kawałka taśmy suszarką. Koncentruj się na krawędziach, przysuwając suszarkę kilka centymetrów od krawędzi ściany. Podgrzany klej powinien sprawić, że usuwanie taśmy dwustronnej stanie się dużo łatwiejsze.
Jeśli nie masz pod ręką suszarki spróbuj delikatnie odrywać taśmę przy pomocy nożyka, cienkiej szpachelki albo płaskiego przedmiotu takiego jak karta płatnicza. Najlepiej zacząć odrywać róg taśmy, a później powoli poruszać się dalej, kawałek po kawałku.
Powierzchnie nadające się do czyszczenia można spróbować namoczyć przy pomocy gąbki ciepłą wodą z mydłem lub delikatnym detergentem. Usuwanie taśmy dwustronnej w ten sposób może wymagać trochę czasu, ale nie powinno pozostawić żadnego śladu.
A jak odkleić taśmę dwustronną, której klej jest na tyle mocny, że sama woda czy płyn do mycia naczyń to za mało? Można sięgnąć po aceton albo zmywacz do paznokci, który go zawiera (o ile w jego składzie nie ma również olejków – te mogłyby zostawić plamy na ścianie). Na rynku są również specjalne środki do usuwania kleju, które można dostać w sklepach z artykułami budowlanymi.
Czym zmyć ślady po taśmie klejącej?
Nawet mimo najlepszych starań czasem taśmy samoprzylepne do ścian pozostawiają ślady na farbie. Jak usunąć klej po taśmie, który nie zszedł ze ściany? Możesz użyć preparatów do usuwania naklejek lub innych domowych sposobów wymienionych wcześniej. Możesz też sięgnąć po drobnoziarnisty papier ścierny. Zachowaj jednak precyzję i ścieraj ślady delikatnymi, niewielkimi ruchami, tak by nie naruszyć ściany.
Podsumowanie
Bezpieczne usuwanie taśmy dwustronnej może zająć trochę czasu, ale nie warto się z tym śpieszyć. Zwłaszcza jeśli taśma była przyklejona przez długi czas, jej ściąganie również powinno chwilę potrwać. Precyzja, cierpliwość i pomocne dodatki, takie jak specjalny rozpuszczalnik do kleju, ocet i mydło, suszarka lub opalarka powinny pomóc usunąć pozostałości kleju. Warto również pomyśleć o profilaktyce i starannie dobierać taśmy do montażu. Dostępna w naszej ofercie taśma dwustronna i pozostałe taśmy klejące to produkty zaprojektowane tak, by zapewnić wyjątkową trwałość mocowań i jednocześnie ograniczyć powstawanie nieestetycznych śladów. Sprawdź naszą ofertę taśm do różnych powierzchni.