Taśma malarska - jaką wybrać? Jak używać?

Taśma malarska - jaką wybrać? Jak używać?

Podczas prac malarskich łatwo zabrudzić fragment ściany, listwę czy podłogę. Dlatego tak ważna jest taśma malarska. Dowiedz się, jaka jest najlepsza i jakie są jej rodzaje. Wyjaśnimy Ci także jak prawidłowo jej używać i do czego służy. Czytaj dalej, a z łatwością wybierzesz najlepszą taśmę malarską!

Do czego służy taśma malarska?

Taśma malarska to drobiazg, który jest niezwykle istotny. To on podczas malowania pozwoli Ci zabezpieczyć powierzchnię przed zabrudzeniem. Taśmę możesz przykleić na podłogę, listwę, framugę drzwi, ramę okna, meble oraz na wszystko to, co bezpośrednio styka się z malowanym obszarem. Dzięki niej masz pewność, że nie pozostawisz śladów farby tam, gdzie ich nie powinno być. To jednak nie wszystkie zastosowania taśmy malarskiej. Może też służyć do wyznaczania granicy odcięcia dwóch kolorów. Dzięki niej pomalujesz tylko wyznaczony fragment ściany, tworząc np. ozdobny pasek pod sufitem. Co ważne wykonanie tego odcięcie będzie niezwykle proste, a krzywizny nie będą psuć efektu końcowego. Taśma malarska umożliwi Ci także stworzenie ciekawych wzorów na ścianie. Ponadto przymocowana przy jej pomocy folia malarska będzie chronić wyposażenie malowanego wnętrza.

Jak używać taśmy malarskiej?

Kolejną istotną kwestią, którą warto omówić, jest to, jak używać taśmy malarskiej. Choć jest to dość proste, warto stosować się do kilku zasad, dzięki którym jej wykorzystywanie będzie skuteczne i o wiele prostsze. Zanim do nich przejdziemy, musimy jednak podkreślić, że każda taśma jest inna, dlatego warto dokładnie przeczytać informacje umieszczone na opakowaniu. To stamtąd dowiesz się, czy możesz nakleić ją na mokrą farbę, czy musisz poczekać, aż wyschnie. Znajdziesz tam także informacja o momencie zdjęcia taśmy. Modele papierowe zdejmujemy, gdy farba podeschnie, impregnowane można ściągnąć od razu po pomalowaniu, natomiast w przypadku taśmy z PCV należy poczekać do całkowitego wyschnięcia ściany.

Co jeszcze musisz wiedzieć o taśmie malarskiej i tym jak jej używać? Przede wszystkim warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Jeśli będzie ono nierówne lub na jego powierzchni będą znajdować się zanieczyszczenia, to zwiększa się ryzyko tego, że farba dostanie się pod taśmę. To zaś może spowodować nieestetyczne ślady na ścianie. Dlatego przed przyklejeniem taśmy warto dokładnie wygładzić i oczyścić powierzchnię, a także upewnić się, że nie naklejamy produktu na osłabiony tynk lub łuszczącą się farbę.

Taśmy malarskie – rodzaje

Planując malowanie, warto przyjrzeć się rodzajom taśm malarskich. Różnią się one nie tylko ze względu na właściwości, ale także zastosowanie. Wyróżniamy:

  • taśmy malarskie niebieskie – ich główną zaletą jest wysoka odporność na działanie promieniowania UV. Dzięki temu nie pozostawią śladu, gdy odklei się je nawet po 3 tygodniach po aplikacji (czas ten zależy od wersji i producenta). Taśmy malarskie niebieskie doskonale sprawdzają się, gdy konieczne jest położenie kilku warstw farby, które schną długo,
  • taśmy malarskie żółte – wykorzystywane są do szybkich prac, które wymagają ich błyskawicznego zdjęcia. Mogą być też używane do przyklejania foli malarskiej na podłogi i meble. Na rynku istnieje wiele typów żółtych taśm malarskich. Różnią się one kolorem i siłą kleju. Z założenia im są one ciemniejsze, tym ich klej jest słabszy – producenci nie stosują jednak tych samych odcieni i łatwo się w tej kwestii pomylić,
  • taśmy malarskie PCV – nadają się doskonale do zabezpieczania listw podłogowych i mebli. Co ważne nie nasiąkają wodą i farbą, a także łatwo je przerwać, dzięki czemu można przy ich pomocy zabezpieczyć niewielkie elementy wyposażenia. Taśmy malarskie PCV są jednak dość grube i nie nadają się do malowania pasów na ścianie,
  • taśmy malarskie do krzywizn – to elastyczne i dość rozciągliwe produkty. Dzięki temu mogą być używane do zabezpieczania zaokrąglonych powierzchni. Ich prawidłowa aplikacja wymaga jednak wprawy,
  • taśmy malarskie karbowane – używa się ich do malowania na ścianie kresek i kół. Przy ich pomocy można także okleić łukowate i zaokrąglone elementy,
  • taśmy malarskie Low Tack – mają dość cienką warstwę kleju, dzięki czemu mogą być naklejane na delikatne podłoże. Można je też naklejać na świeżo pomalowaną ścianę,
  • taśmy malarskie zewnętrzne – pokryte są silnym klejem i wykonane z solidnego materiału. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych i wilgoci.

Taśma malarska – jaka jest najlepsza?

Wybór taśmy malarskiej jest niezwykle istotną kwestią. Źle dobrana może sprawić, że na ścianie powstaną krzywizny, gdy będzie się odklejać lub farba dostanie się pod nią. Może się też zdarzyć, że taśma tak mocno przyklei się do ściany, że zdjęcie jej bez uszkodzenia powierzchni będzie niemal niemożliwe. Dlatego zastanawiając się, jaka taśma do malowania jest odpowiednia, warto przemyśleć to, do jakich celów będzie używana i na jakiej powierzchni przyklejana. Zwróć też uwagę na:

  • wymiary taśmy – ważna jest nie tylko jej grubość, ale także ilość taśmy w rolce,
  • siłę kleju – im słabszy klej, tym łatwiej odchodzi od ściany,
  • łatwość aplikacji – skomplikowany proces nakładania taśmy może spowodować, że w wyniku wielokrotnych prób aplikacji zużyje się więcej produktu.

Dokładnie analizując wszystkie te parametry, odkryjesz, jaka taśma malarska jest najlepsza do aktualnie prowadzonych przez Ciebie prac remontowych.

Podsumowanie – taśmy malarskie maskujące Elastica

Wiesz już o taśmie malarskiej wszytko. Znasz jej rodzaje i rozumiesz, do czego służy, Jaką jednak taśmę wybrać? Postaw na taśmy malarskie maskujące Elastica. Zostały one wyprodukowane z wodoodpornego papieru krepowanego i kleju akrylowego. Dzięki temu gwarantują dużą siłę krótkotrwałych połączeń oraz łatwe i bezśladowe usuwanie (w zależności od modelu możliwe nawet do 6 miesięcy po aplikacji). Taśmy Elastica pozwolą Ci cieszyć się prostym konturem. Postaw więc na najwyższą jakość produktów, które oferujemy. W naszym asortymencie jest także:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl