Bezpieczeństwo na terenie zakładu przemysłowego, warsztatu czy placu budowy jest priorytetem. Taśma ostrzegawcza jest jednym ze środków ostrożności, który może zminimalizować ryzyko wypadków i zapewnić ochronę pracownikom oraz osobom odwiedzającym dane miejsce. W tym artykule wyjaśnimy: czym są taśmy BHP, podpowiemy też jak dobrać je do konkretnych zastosowań.
Co to są taśmy ostrzegawcze?
Jeśli dobrze się rozejrzymy, zauważymy, że taśmy są stosowane w naszym najbliższym otoczeniu. Taśma ostrzegawcza to elastyczna, kolorowa taśma, która jest używana głównie w celu oznaczenia i wytyczenia obszarów o szczególnym znaczeniu. Można spotkać ją zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Wyróżnia ją przede wszystkim rozciągliwość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne takie jak przetarcia czy rozdarcie. Inne terminy używane do jej opisu to: taśma informacyjna lub taśma bezpieczeństwa.
Jak i gdzie używać taśm ostrzegawczych?
Taśma ostrzegawcza ma szerokie zastosowanie w różnych branżach i środowiskach. Z pewnością rzuciła Ci się nie raz w oczy taśma ostrzegawcza biało-czerwona informująca o prowadzonych pracach renowacyjnych na budynku. Gdzie można ich używać?
W budynkach i na budowach
Taśmy stosowane są do oznaczania niebezpiecznych obszarów wewnątrz budynków oraz na terenie placu budowy. Taśma ostrzegawcza żółto-czarna wykorzystywana jest do oznaczania ciągów komunikacyjnych oraz miejsc stanowiących potencjalne zagrożenie, takich jak niskie stropy lub krawędzie schodów. Wytycza strefy pracy i zamknięte obszary.
Taśmy ostrzegawcze w kolorze zielonym lub niebieskim można wykorzystać na przykład do wytyczania tras ewakuacyjnych: wyjść w przypadku pożaru, lub innych sytuacji awaryjnych. Oznaczenie takich tras jest kluczowe, aby wszyscy wiedzieli, gdzie znajdują się bezpieczne wyjścia. Z kolei jeśli w budynku używane są wózki widłowe lub inne pojazdy przemysłowe, taśmy ostrzegawcze mogą wyznaczyć obszary, gdzie mogą się one poruszać. To pomoże zapobiec kolizjom i wypadkom.
Z kolei na budowie taśmy są niezbędne do oznaczania niebezpiecznych miejsc, takich jak wykopki, strefy pracy ciężkich maszyn czy miejsca składowania materiałów. Wytyczają strefę, w której prowadzone są prace budowlane, do czego najlepiej stosować taśmy w kolorze czerwonym lub żółtym oraz strefy bezpieczeństwa na przykład wokół pracujących maszyn. Warto pamiętać, że taśmy ostrzegawcze są skutecznym narzędziem tylko wtedy, gdy są widoczne i zrozumiałe dla wszystkich przebywających w danym miejscu. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać ich stan, dbać o ich trwałość oraz zapewniać odpowiednią widoczność, szczególnie w miejscach o ograniczonym oświetleniu. W ten sposób można znacznie poprawić bezpieczeństwo na budowach, w magazynach i w innych budynkach przemysłowych.
W ruchu drogowym i parkingach
Stosowanie taśm ostrzegawczych w ruchu drogowym i na parkingach jest ważne dla poprawy bezpieczeństwa zarówno kierowców, jak i pieszych. Wykorzystuje się je w przypadku prowadzenia prac budowlanych lub remontowych na drodze (taśmy w jaskrawych kolorach), aby ostrzec prowadzących pojazd o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Należy je umieścić w odpowiedniej odległości od obszaru, gdzie prowadzone są prace, aby dać kierowcom wystarczająco dużo czasu na dostosowanie się do zmieniającej się sytuacji na drodze. Dobrze je również zastosować do oznaczania tymczasowych zmian w organizacji ruchu drogowego.
Z kolei na placach postojowych i parkingach taśmy ostrzegawcze używane są do wyznaczenia miejsca do zatrzymania samochodu lub ścieżki ruchu dla pieszych. Warto użyć taśm o różnych kolorach, aby oznaczyć miejsca dla osób niepełnosprawnych, miejsca dla dostaw lub inne specjalne strefy. Stosowane są także do zaznaczenia krawędzi chodników, krawężników czy słupków. Konieczne są również, gdy na drodze lub parkingu występują przeszkody np. prace naprawcze w okolicy studzienek. Wtedy najczęściej stosowane są taśmy w kolorze biało-czerwonym.
Wybór i zakup taśm ostrzegawczych
Najważniejszym kryterium jest rodzaj zagrożenia lub informacji, jaką chcemy przekazać. Na zewnątrz budynku najlepiej stosować taśmy w jaskrawym kolorze, gdyż są lepiej widoczne z większej odległości. Z kolei wewnątrz zakładów przemysłowych i magazynów sprawdzą się te w ciemniejszych barwach: niebieskie czy zielone. Zawsze należy upewnić się, że są dobrze widoczne. Regularnie sprawdzaj stan taśm ostrzegawczych i wymieniaj je, jeśli są uszkodzone lub niewidoczne. Dbaj o to, aby dobrze przylegały do powierzchni i nie były zagrożeniem dla przechodniów.
Podsumowanie
Na rynku jest wiele rodzajów taśm ostrzegawczych, więc dobierając produkt do swoich potrzeb, warto brać pod uwagę miejsce, w którym będziesz ich używać oraz ich główne przeznaczenie.
Wiesz, że potrzebna jest Ci taśma ostrzegawcza – gdzie kupić wysokiej jakości produkty? Elastica ma w swojej ofercie samoprzylepne taśmy wykonane z PVC, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki pogodowe.