Do czego służą taśmy maskujące?

Do czego służą taśmy maskujące?

Z pewnością słyszałeś, że do malowania lub lakierowania potrzebna jest taśma maskująca – do czego służy i czym jest? W tym artykule przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje taśm. Poznasz ich charakterystykę i przeznaczenie. Zachęcamy do lektury!

Taśma maskująca – do czego służy i co to jest?

Taśma maskująca jest bardzo popularnym akcesorium, które znajdzie praktyczne zastosowanie podczas malowania, lakierowania, szlifowania, wykonywania prac elewacyjnych oraz zabezpieczania powierzchni podczas wykonywania innych czynności wykończeniowych. Wyróżnia się taśmy: malarskie, lakiernicze, maskujące PCV, maskujące papierowe, winylowe itp. Dopasowanie odpowiedniej taśmy do rodzaju planowanych czynności jest bardzo ważny, ponieważ właściwości taśmy maskującej mają realne znaczenie dla bezpieczeństwa oklejonych powierzchni.

Jak sama nazwa wskazuje, taśma maskująca ma za zadanie zamaskować określony fragment powierzchni i zabezpieczyć go przed działaniem różnego rodzaju środków np. farby lub lakieru, którym pokrywana jest sąsiadująca płaszczyzna. Do cechy charakterystycznej, która wyróżnia każdy z rodzajów taśm maskujących, zalicza się dobre dopasowanie do powierzchni przy jednoczesnym łatwym odklejeniu – bez pozostawiania na niej śladów kleju.

Taśma maskująca pozwala zatem np. na dokładne wypolerowanie, szlifowanie lub malowania wybranych elementów z jeszcze lepszą precyzją. Po odklejeniu taśmy możesz zauważyć wyraźną granicę między powierzchnią, na której była przyklejona, a tą sąsiadującą, która np. była pokryta farbą lub lakierem. Jak widzisz, istnieje kilka cech wyróżniających taśmy maskujące. Do czego służą i na jakie tworzywa można je przykleić? Z powodzeniem wykorzystasz je na powierzchniach wykonanych z różnego rodzaju tworzyw sztucznych, ale również z metalu, szkła, ceramiki, laminatów, powłok gipsowych itp.

Taśmy maskujące – rodzaje i zastosowanie

Skoro wiesz, taśma maskująca – do czego służy, warto również poznać ich rodzaje. Dobre dopasowanie taśmy do planowanych prac i co najważniejsze – powierzchni, którą ma chronić to podstawa sukcesu!

Taśmy malarskie – taśmy maskujące malarskie wykonane są zazwyczaj z papieru. Wykorzystasz je we wszelkich pracach remontowo-wykończeniowych. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie powierzchni przed zabrudzeniem np. farbą, lub klejem. Taśmy malarskie bardzo dobrze przylegają do ścian, szkła, metalu i drewna. Po oderwaniu nie pozostawiają żadnych śladów. Najczęściej wykonane są z papieru pokrytego bezpiecznym klejem kauczukowym lub akrylowym. Sprawdź nasze propozycje:

Taśmy lakiernicze – wykonane są najczęściej z nośnika poliestrowego PET i kleju na bazie silikonu i zapewniają dobrą ochronę przed działaniem substancji rozpuszczalnych zawartych w lakierach. Tego rodzaju taśmy maskujące odporne są również na wysokie temperatury. To częsty wybór specjalistów zajmujących się malowaniem proszkowym.

Taśmy maskujące z PCV – bardzo dobrze sprawdzają się we wszelkich pracach outdoorowych. Wyróżnia je przedłużona trwałość kleju, a także odporność na rozerwanie i inne uszkodzenia mechaniczne.

Taśmy do maskowania krzywizn i łuków – cieńsze i bardziej elastyczne taśmy, które umożliwiają dobre zabezpieczenie nieregularnych powierzchni i to niezależnie od ich kształtu. Taśmy do krzywizn i łuków mogą być wykonane ze specjalnego papieru krepowanego lub z miękkiego i elastycznego PVC/winylu. Jeżeli interesuje Cię trwała, odporna na działanie promieniowania UV i innych czynników zewnętrznych taśma maskująca, sprawdź nasze propozycje:

Taśmy maskujące mają wiele zastosowań! Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów naszej oferty. Naszą specjalizacją są profesjonalne taśmy i folie, zobacz jakie produkty niezbędne podczas wszelkich prac remontowych, naprawczych, wykończeniowych i pozostałych, specjalistycznych znajdziesz w naszym sklepie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl