Jak przygotować pokój do malowania? Od czego zacząć?

Jak przygotować pokój do malowania? Od czego zacząć?

Planujesz malowanie ścian? Wybór koloru farby to nie jedyne zadanie, które przed Tobą stoi. Dowiedz się, jak przygotować ścianę do malowania. To pierwszy i najważniejszy etap prac, dzięki któremu szybko i skutecznie odświeżysz Twoje wnętrze. Na czym polega przygotowanie ścian do malowania? Jak uchronić podłogi przed zabrudzeniami? Czy gruntowanie jest konieczne? Jak przykleić taśmę maskującą do ściany? To tylko kilka pytań, na które odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Jak przygotować pokój do malowania?

Od czego zacząć malowanie pokoju? Na początku warto zaznaczyć, że sposób działania różni się w zależności od tego czy mamy do czynienia z surowymi ścianami świeżo powstałego budynku, czy z jego remontem. W pierwszym przypadku wystarczy oczyścić ścianę z kurzu, pokryć ją preparatem gruntującym i pomalować. Odświeżanie wnętrza wymaga dużo więcej czynności i dlatego w tym artykule skupimy się głównie na nim.

Jak przygotować pokój do malowania? Przede wszystkim zadbaj o wygodę pracy. Zacznij więc od opróżnienia pomieszczenia. Im mniej elementów wyposażenia będzie w pokoju, tym swoboda ruchów będzie większa. Wszystkie pozostałe meble postaw na środku i przykryj folią malarską. Dzięki temu uchronisz je przed zabrudzeniem.

Przygotowanie pokoju do malowania zakłada także inne porządki. Warto zdemontować wszystkie gniazdka i kontakty, a także zdjęć firanki czy wiszące obrazy i półki. Następnie zdjąć listwy podłogowe oraz wyjąć ze ściany gwoździe i inne elementy, które mogą utrudniać malowanie.

Aby nie uszkodzić podłogi, należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Warto umieścić na niej kartony lub folię malarską przyklejając jej krawędzie taśmą.

Czego potrzebujesz, by pomalować ściany?

Przygotowanie sufitu do malowania wymaga odpowiednich akcesoriów. Dzięki nim remont będzie o wiele prostszy. Kup: 

  • profesjonalne taśmy i folie,
  • szpachlę naprawczą oraz papier ścierny,
  • gąbkę do czyszczenia powierzchni,
  • preparat do gruntowania,
  • wałki malarskie,
  • pędzle do malowania trudno dostępnych miejsc,
  • kuwetę malarską. 

Jeśli to konieczne możesz wyposażyć się także w środki antypleśniowe i antybakteryjne lub specjalne produkty do usuwania starych tapet.

Jak przygotować ścianę do malowania?

Planujesz malowanie pokoju i zastanawiasz się, od czego zacząć? Wystarczy, że skorzystasz z naszych rad, 

Usuwanie starych powłok

Remont zacznij od sprawdzenia, czy poprzednia powłoka musi być zdjęta. Jak to zrobić? Najłatwiej zweryfikować to wykonując kilka krzyżujących się nacięć, a następnie w ich miejsce przykleić kawałek taśmy. Gdy po jej oderwaniu powłoka oddzieli się od podłoża to znak, że należy ja usunąć. By pozbyć się starej farbę, musisz ją namoczyć, a następnie zeskrobać szpachelką. Przydatne mogą być także specjalne preparaty do usuwania farby.

Mycie ścian

Kolejny etap to umycie ścian. Przygotowanie do malowania pokoju zakłada więc usunięcie tłustych śladów, zabrudzeń, pleśni, grzybów czy po prostu kurzu. Jak to zrobić? Wystarczy do tego celu użyć ściereczki, mydła i wody. A po wszystkim spłukać umytą ścianę wodę i odczekać aż wyschnie.

Wyrównywanie i gruntowanie

Wyrównywanie ścian jest konieczne jeśli występują na nich nierówności, rysy czy inne ubytki. Do tego celu najlepiej sprawdzi się masa szpachlowa. Po jej użyciu należy wyszlifować powierzchnię (np. papierem ściernym), a następnie usunąć powstały pył. 

Gruntowanie ścian nie zawsze jest wymagane podczas przygotowania ścian do malowania. Jak sprawdzić, czy należy je wykonać? Wystarczy, że przetrzesz powierzchnię ściany suchą dłonią. Gdy pozostanie na niej biały ślad, przejdź do gruntowania. Warto skorzystać z niego także w przypadku, gdy ze ściany była usuwana stara powłoka lub ubytki zostały uzupełnione masą szpachlową.

Wykorzystanie taśmy malarskiej

Wiesz już, jak przygotować się do malowania pokoju. Teraz pora na ostatni etap, do którego przydadzą Ci się taśmy malarskie maskujące. Dzięki nim nie tylko nie ubrudzisz elementów wyposażenia, ale także zabezpieczysz podłogę, listwy przypodłogowe, framugi drzwi czy ramy okien. 

Taśmy malarskie służą także do wyznaczania granicy odcięcia dwóch kolorów. Dzięki nim możesz pomalować ściany na dwie różne barwy, bez obawy, że pozostawisz krzywe ślady. To także produkty, które umożliwiają tworzenie białego paska pod sufitem czy ciekawych wzorów.

Jak używać taśmy malarskiej? To prostsze niż myślisz. Przede wszystkim warto pamiętać, że każda taśma jest inna i dlatego przed jej użyciem dokładnie przeczytaj zalecenia producenta. Bez względu na jej typ wybierzesz, warto jednak dobrze przygotować podłoże. Oczyść je z zanieczyszczeń i wygładź powierzchnię, na której ma być przyklejona taśma. 

Jaką taśmę wybrać? Warto zdecydować się na sprawdzonego producenta, takiego jak Elastica. W naszej ofercie znajduje się:

Wiesz już, jak przygotować ścianę do malowania, pora zabrać się do pracy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl