Jak prawidłowo zabezpieczyć pomieszczenie przed malowaniem? Krok po kroku

Jak prawidłowo zabezpieczyć pomieszczenie przed malowaniem? Krok po kroku

Jak prawidłowo zabezpieczyć pomieszczenie przed malowaniem? Krok po kroku

Remonty generują bałagan. Niezależnie od tego, czy przeprowadza się je w budynku, czy poza nim, konieczne jest zabezpieczenie powierzchni przed zachlapaniem farbą, tynkiem czy klejem.  Jak zrobić to poprawnie? Jaka folia malarska sprawdzi się najlepiej?

Zabezpieczenie mieszkania krok po kroku

W trakcie malowania ścian i sufitów na podłogę, na meble czy okna może pryskać farba, którą trudno zmyć. Zobacz, jak zabezpieczyć te powierzchnie krok po kroku – w odpowiedniej kolejności.

1.     Wynieś lub owiń folią malarską meble i inne przedmioty

Jeśli w pomieszczeniu znajdują się meble, warto wynieść je przed malowaniem. W ten sposób będzie można sprawniej poruszać się po pomieszczeniu i nie martwić się koniecznością owijania całych konstrukcji. Jeśli jednak w budynku są przedmioty zbyt ciężkie i duże, by ich wyniesienie było opłacalne, konieczne będzie dokładne zabezpieczenie – w tej roli świetnie sprawdzi się folia malarska wewnętrzna.

Owijając meble, nie zapominaj o spodzie i nóżkach. Prawdopodobnie w trakcie remontu będziesz przesuwać sprzęt, dlatego może on ubrudzić się od dołu – np. farbą znajdującą się na folii tuż obok. Pamiętaj, że na rynku znaleźć można folię malarską w rolce o różnej szerokości. Wybierz taką, która pozwoli Ci na szybkie owinięcie całego mebla.

2.     Zabezpiecz podłogę, parapety, okna i futryny drzwi

W tym celu możesz użyć specjalnych mat malarskich lub kartonu. Wystarczy wyciąć odpowiednie elementy i przykleić je taśmą. Takie pokrycie nie tylko zabezpieczy powierzchnię przed farbą, lecz także uszkodzeniami mechanicznymi. Gdy na matę lub karton spadnie metalowe narzędzie (np. z drabiny), prawdopodobnie nie zniszczy podłogi.

W przypadku okien dobrze sprawdzi się też folia malarska z taśmą – np. Folia malarska SPEEDYMASK/ANTYCHLAP. Na jej krawędziach znajduje się warstwa samoprzylepna, dzięki której można szybko i precyzyjnie dopasować folię do kształtu okien. Klej kauczukowy nie pozostawia nieestetycznych śladów, a sam materiał jest odporny na rozerwanie. Taka taśma powinna mieć szerokość okna – jeśli jest za wąska, trzeba będzie zastosować dwie warstwy „na zakładkę”.

3.     Zabezpiecz listwy przypodłogowe

Jeśli nie decydujesz się na demontaż listew przed malowaniem, oklej je taśmą. Możesz również wykorzystać samoprzylepną folię. Upewnij się, że dokładnie przylega ona do krawędzi listew, a jednocześnie nie zachodzi na ścianę. W innym przypadku po zakończeniu malowania mogłyby pozostać niedomalowane miejsca.

4.     Oklej gniazdka i kable oświetleniowe

Gdy duże powierzchnie są już zabezpieczone folią malarską, zajmij się gniazdkami elektrycznymi i kablami pozostałymi po demontażu kloszów. Najlepiej okleić je taśmą – na tyle mocną, by nie odklejała się w trakcie malowania. Zwykle najwygodniejszym rozwiązaniem jest demontaż całych plastikowych osłon, dzięki czemu będzie można precyzyjnie domalować krawędzie.

Na tym etapie możesz też pozabezpieczać klamki, których będziesz dotykać brudnymi dłońmi, włączniki światła czy elementy montażowe kaloryferów. W przypadku tak drobnych przedmiotów zwykle nie stosuje się folii malarskiej – lepiej sprawdzi się taśma o szerokości 2-3 cm.

5.     Upewnij się, że cała powierzchnia jest dokładnie zabezpieczona

Na koniec sprawdź, czy folia ochronna malarska została rozmieszczona w odpowiedni sposób, a krawędzie – przyklejone taśmą lub dokładnie dociśnięte samoprzylepną krawędzią. Skup się zwłaszcza na podłodze. Nawet jeśli farba będzie kapać tylko blisko ścian, prawdopodobnie rozprzestrzeni się po całym pomieszczeniu na podeszwach butów.

Folia malarska – jak ją usunąć po zakończeniu malowania?

Gdy remont się zakończy, konieczne jest posprzątanie pomieszczenia. Usuwając folię z podłogi, warto zbierać ją lub rolować tak, by znajdujące się na niej zabrudzenia nie spadały na podłogę. Nawet jeśli farba już zaschła, pył i resztki tynku mogą porysować parkiet czy zmatowić jego powierzchnię.

W przypadku naszych folii malarskich z taśmą samoprzylepną nie trzeba martwić się koniecznością czyszczenia miejsc, do których była przyklejona. Takie produkty są pokryte klejem kauczukowym, który trzyma się wszystkich powierzchni, a jednocześnie pozwala na bezproblemowe usuwanie. Nie pozostawia nieestetycznych śladów na ramach okiennych, podłodze, parapetach czy meblach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl