Odcinanie sufitu - jak prawidłowo odciąć sufit od ściany przy malowaniu?

Odcinanie sufitu - jak prawidłowo odciąć sufit od ściany przy malowaniu?

Przymierzasz się do malowania ścian w pokoju? Równie ważne, jak staranne nakładanie farby jest umiejętne odcinanie sufitu. Technika ta stosowana jest w celu zapewnienia schludnego i jednolitego wyglądu pomalowanej powierzchni. Nie jest trudna do wykonania, pod warunkiem że zaopatrzysz się w dobrej jakości produkty, które ułatwiają to zadanie.

Kiedy warto zdecydować się na odcinanie sufitu od ściany?

Odcinanie sufitu od ściany polega na odcięciu krawędzi sufitu od ściany, co pozwala na nałożenie farby w prostej linii bez nakładania się. Dzięki temu uzyskasz profesjonalnie wyglądające wykończenie bez widocznych szwów i pęknięć. Odcięcie sufitu pomaga również zapobiegać kapaniu farby na inne powierzchnie, ułatwiając późniejsze sprzątanie.

Zastanawiasz się, czy zostawić biały pasek przy suficie? Warto się na to zdecydować, zwłaszcza gdy ściana nie jest zbyt równa. W ten sposób odwrócisz uwagę od jej mankamentów. Już 3 cm paska pod sufitem korzystnie zmienią wygląd ściany.

Na wyodrębnieniu paska od sufitu skorzystają również pokoje, które są wąskie, wysokie i pomalowane jasną farbą. Takie pomieszczenia zwykle wydają się nieproporcjonalne. Namalowanie szerokiego pasa pod sufitem przywróci harmonię we wnętrzu. W zależności od wymiarów pomieszczenia może to być 5 do 10 cm od sufitu.

Jeśli planujesz pomalować pokój na ciemniejszy odcień, pasek może być nieco węższy – zbyt gruby sprawi, że pomieszczenie wyda się niższe, niż jest w rzeczywistości. A jeśli malujesz nowe mieszkanie, w którym ściany są gładkie i równe, a wymiary proporcjonalne, możesz wypróbować odcięcie w rogu, czyli dokładnie na granicy sufitu i ścian.

Profesjonalne malowanie: jak odciąć sufit od ścian?

A więc zdecydowałeś się na samodzielne malowanie. Jak odciąć sufit od ścian, żeby wyglądał profesjonalnie? Zacznij od zebrania akcesoriów, które będą do tego potrzebne. Warto zdecydować się na środki gruntujące, które ułatwiają równe malowanie. Odcinanie sufitu jest łatwiejsze, gdy powierzchnia ścian pozostaje cały czas mokra, nawet w momencie odrywania taśmy. A skoro o taśmie mowa, dobrej jakości taśma malarska, która ułatwia malowanie, odcinanie sufitu i ochronę powierzchni, jest w tym przypadku nieoceniona. Powinna mieć mocny klej, dzięki któremu utrzyma się na ścianie w trakcie malowania. Słabsze taśmy po nasiąknięciu farbą odklejają się, pozostawiając nieestetyczne zacieki i często powodując, że cały proces trzeba powtarzać. Nie warto więc oszczędzać na tym produkcie. Podczas malowania przydaje się również folia malarska, zwłaszcza jeśli oprócz ścian pokrywasz warstwą farby również sufit. Do nakładania farby można użyć pędzla albo wałka. Szczególnie polecane są wałki ze specjalnym separatorem, czyli ogranicznikiem, który zapobiega przekroczeniu wyznaczonej krawędzi.

A oto kolejne kroki procesu odcinania sufitu:

  • wybierz szerokość paska i odmierz miarką równą odległość od sufitu. Zaznacz ją na ścianie w kilku punktach i narysuj łączącą je linię, np. ołówkiem;
  • jeśli planujesz nakleić taśmę po malowaniu, upewnij się, że powłoka jest utwardzona, a jeśli robisz to przed malowaniem, oczyść dokładnie powierzchnię;
  • naklej taśmę malarską wzdłuż wyznaczonej linii;
  • zacznij rozprowadzać farbę, posługując się małym wałkiem lub pędzlem. Farba może minimalnie zachodzić na taśmę;
  • odklej taśmę. Jeśli jest to taśma impregnowana, zrób to, gdy zauważysz, że farba tężeje. Jeśli wybrałeś taśmę papierową, zrób to w momencie, gdy zauważysz powstawanie matowych plam na powierzchni pomalowanej ściany;
  • po usunięciu taśmy możesz wykończyć narożniki małym pędzelkiem, jeśli jest to konieczne.

Podsumowanie

Wiesz już, jak zrobić biały pasek pod sufitem. Wystarczy do tego kilka dobrej jakości produktów (taśma z mocnym klejem, wałek z ogranicznikiem, grunt) i odrobina staranności. Niemal każdy jest w stanie zrobić to samodzielnie. Profesjonalne taśmy do malowania znajdziesz w naszym sklepie. Oferujemy również inne produkty przydatne podczas majsterkowania w domu, takie jak taśma tynkarska, taśma dwustronna czy duct tape. Sprawdź naszą pełną ofertę – ułatwiamy życie profesjonalistom i amatorom.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl