Tynkowanie ścian - poradnik

Tynkowanie ścian - poradnik

Jak przygotować się do tynkowania?

Przed rozpoczęciem wszelkiego typu prac bardzo ważne jest, aby zadbać o odpowiedni dobór materiałów: folie zabezpieczające, profesjonalne taśmy tynkarskie oraz maskujące. Wszystkie najlepszej jakości akcesoria znajdziecie w sklepie online Elastica. Tynkowanie to podstawowa czynność, jaką należy wykonać w czasie wykańczania domu, mieszkania czy biura. Zabezpieczycie w ten sposób Wasze powierzchnie przed niepożądanym działaniem warunków atmosferycznych, a także nadacie im piękny wygląd. Istotny jest w tym momencie z pewnością wybór odpowiedniej mieszanki tynkowej. Innego rodzaju tynku będzie potrzebować elewacja zewnętrzna, zupełnie inny będzie Wam zaś niezbędny do wewnętrznych pomieszczeń. Podczas odnawiania na zewnątrz doskonale sprawdzają się mieszanki wapienne, natomiast w czasie tynkowania ścian w środku pomieszczenia z powodzeniem możecie zastosować tynk gipsowy. Przy czym istotną uwagę należy zwrócić na wykańczanie pomieszczeń, w których panuje wysoka wilgotność takich jak: łazienka czy suszarnia. Tu zdecydowanie po raz kolejny należy sięgnąć po sprawdzony tynk wapienny, który stosuje się na zewnątrz, tudzież ewentualnie mieszankę cementowo-wapienną.

Profesjonalnie nakładanie tynku

Zasadniczo rozróżniamy dwa rodzaje tynkowania: ręczne tradycyjne nakładanie tynku oraz tynkowanie mechaniczne. Zdecydowana większość osób, która decyduje się na indywidualny zakres prac, wybiera jednak tynkowanie ręczne. Dlatego tak ważny jest dobór niezbędnych akcesoriów. Oprócz profesjonalnego zabezpieczenia powierzchni dobrej jakości taśmą tynkarską, folią malarską czy taśmą maskującą istotne są same narzędzia. Wybierając mieszarkę, dopasowany do podłoża grunt, odpowiedni rodzaj tynku, nierdzewną packę + dodatkowo pacę np. styropianową, łatę tynkarską „H” do wyrównywania powierzchni oraz wałek, jesteście tak naprawdę gotowi do pracy. Przed samą zasadniczą czynnością nakładania tynku na elewację frontową bądź wewnętrzną, duże znaczenie ma właściwe przygotowanie podłoża i odpowiednie wykonanie zaprawy. Zaprawa powinna być  miksowana zgodnie podanymi przez producenta proporcjami względem wody. Pamiętajcie, że nakładanie tynku odbywa się wyłącznie na powierzchnię suchą i dobrze oczyszczoną. Wówczas macie pewność, że zaprawa dobrze zwiąże. Docelowe podłoże najlepiej wcześniej odpowiednio zagruntować mieszanką, pasującą do używanego przez Was rodzaju tynku.

Zobacz produkty

Tynkowanie zasadnicze

Gdy powierzchnia jest już czysta, możecie przystąpić do rozprowadzania tynku. Tynk koniecznie nakładajcie zanim zacznie zasychać. Zaschnięcie zwykle zajmuje ok. 2-3 godzin. Prawdopodobnie podczas tego typu prac zależy Wam na znakomitym efekcie. Pamiętajcie o podstawowej zasadzie, jaką jest nakładanie tynku od góry do dołu. W zależności o rodzaju stosowanego tynku, zalecane jest nakładanie od jednej do trzech warstw. Uwzględnić należy całkowite wyschnięcie każdej z nich. Najbardziej palącą kwestią jest jednak zawsze idealne wygładzenie tynkowanej ściany, ponieważ ma to diametralny wpływ na końcowy efekt. Gdy już będziecie pewni, że zadanie zostało wykonane zgodnie planem, warto podłoże delikatnie nawilżyć. Pamiętajcie, że przed rozpoczęciem prac, oprócz wspomnianych wcześniej taśm tynkarskich i maskujących oraz foli zabezpieczających w które zaopatrzycie się w sklepie Elastica.pl, warto nałożyć na ścianę specjalne listwy i profile. Reasumując, te proste zabieg pomogą Wam wyrównać pion powierzchni i zachować lepszy efekt końcowy tynkowanej ściany.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl